Karl-Oskardagarna / Program

 Karl-Oskar Helsida Program

       

Fredag 18 augusti

 

     

Tid

 

Aktivitet Plats

13:00-17:00

 

 RIX-FM eventby  Stortorget

15:00-15:45

 Crazy Days (Växjös "Glada Hudik")  Biblioteksscenen

15:30-17:30

 DJ Hanna & Justine (Vinyl)  Bländapassagen

16:00-16:20

 Dance Academy Latina  Tegnérströget

16:00-16:45

 Belta 53 (Punk/rock)  Biblioteksscenen

16:30-16:40

 Salsa med Nirma Rayes  Tegnérströget

16:45-17:00

 Godisregn  Tegnérströget

17:00-17:20

 Cheerleader uppvisning  Tegnérströget

17:00-17:40

 Indian (Indie)  Biblioteksscenen

17:00-18:30

 Musicquiz  Mattältet Stortorget

17:30-17:50

 Citys Modevisning  Tegnérströget

17:30-18:00

 Azra Delkic  Bländapassagen

18:00-18:40

 Karezza (Indie)  Biblioteksscenen

18:00-18:20

 Cheerleader uppvisning  Tegnérströget

18.00-19:00

 John Chasing Pirates (Akustiskt)  Bländapassagen

18:00-19.00

 Jenny & Emma D  Domkyrkan

18:30-19:00

 Folkdanslaget Värendsgillet  Tegnérströget

19:00-19:45 

 

 Kattlik (Death metal)  Biblioteksscenen 

19:00-20:00

 Mattias Strömberg (Sing songwriter)  Bländapassagen

19:00-20:00

 Jivers  Tegnérströget

19:00-20:30 

   RIX-FM festival   Stortorget 

20:00-20:40

 Speedheater (70-tals rock)  Biblioteksscenen

20:00-21:00

 Armadillo Blues  Bländapassagen 

21:00-21:40

 Dum i Huet (Idiot pop)  Biblioteksscenen

21:00-21:45

 DJ Mizzo  Stortorget

21:00-22:00

 Baksug  Bländapassagen

22:00-22:40

 Dark Dreams (Rock n´roll)  Biblioteksscenen

22:00-23:00 

 

 John Bull Gang   Bländapassagen 

22:30-23:30

 Miss Li  Stortorget

23:00-23:40

 Riddarna av Kosmos (Rockorkester)  Biblioteksscenen

23:00-24:00

 DJ Calle   Bländapassagen 

23:30-02:00

 B&W  Mattältet Stortorget

00:00-00:40 

 

 Livekarusellen Riks   Biblioteksscenen 

 

   

 

 

   
       

Lördag 19 augusti

 

     

Tid

 

Aktivitet Plats

11:00-15:00 

 

 Smaka på Världen  Tegnérströget

11:00-13:00

 Sleeping Beauty  Lilla Torg

12:00-12:20

 Citys modevisning  Tegnérströget

12:00-15:00

 Ponnyridning  V. Esplanaden

12:00-22:00

 Karl-Oskar UNG  Spetsarmossen

12:30-12:45

 Godisregn  Tegnérströget

12:40-13:00

 Cheerleading uppvisning  Tegnérströget

13:30-13:45

 Studio Move It  Tegnérströget

13:00-15:00

 Växjös Starkaste (VXONEWS)  Stortorget

13:00-14:00

 Barn målar flaggor  Biblioteket

13:30-13:45

 Världens folkdräkter, visning  Tegnérströget

14:00-14:15

 Pooledance & Kangoo uppvisning  Tegnérströget

14:45-15:00

 Studio Move It  Tegnérströget

15:00-15:15

 Flaggspelet sätts upp  Biblioteket

15:00-15:45

 Växjöskolornas Musikkår  Tegnérströget

15:00-19:00

 Vinylbyte  Bländapassagen

15:45-16:00

 Citys modevisning  Tegnérströget

15:45-16:00

 Uppvärmning till barnloppet (Actic Run)  Biblioteksscenen

15:55-16:10

 Godisregn  Tegnérströget

16:00-16:15

 Actic Run (Barnlopp upp till 10 år)  Biblioteksparken

16:00-17:30

 Stand-Up  Mattältet Stortorget

16:30-17:00

 Bosnisk folkdans  Tegnérströget

16:30-17:00

 Ason Bson Cson (Trollkarl)  Biblioteksscenen

17:00-18:00

 Festivaltåg  Spetsarmossen - Stortorget 

17:00-18:00

 Vivien Searcy  Bländapassagen

18:00-19:00

 Henrik Naga Trio  Bländapassagen

18:00-18:40

 Mattias Strömberg (sing songwriter)  Biblioteksscenen

18:00-20:30

 VXONEWS Festival  Stortorget

19:00-19:40

 Röjsåg (Hardcore rock n´roll)  Biblioteksscenen

19:00-20:00

 Jivers  Tegnérströget

20:00-20:40

 TBA  Biblioteksscenen

20:00-21:00

 A.K & Brotherhoods  Bländapassagen

21:00-21:40

 Blargh (Hårdrock)  Biblioteksscenen

21:00-21:45

 André Ary  Stortorget

21:00-22:00

 Superfly  Bländapassagen

21:00-01:00

 Salsa med Claudio  Tegnérströget

22:00-22:40

 Hank Wood (Hårdrock)  Biblioteksscenen

22:30-00:00

 Hoffmaestro  Stortorget

23:00-23:40

 Friday Night Specials (Rock)  Biblioteksscenen

00:00-00:40

 Ikiryo (Alternativt)  Biblioteksscenen

00:00-02:00

 Max Volym  Mattältet Stortorget

 

 

   
       
       

 

 

  Plats

 

   

 

 

   

 

 

Vi stödjer Karl-Oskardagarna